Ørestadsløbet

Ørestad, 23. juni 2012.

Resultat

  • Startnr.: 389
  • Distance: halvmaraton
  • Placering samlet: 172 af 629
  • Placering mænd: 163 af 428
  • Nettotid: 01:45:38
  • Bruttotid: 01:46:07
  • Tempo: 05:00 min/km
  • Hastighed: 11,9 km/t

Løbsoversigt

Halvmaraton med start og mål i Ørestaden. Ruten er én lang omgang hvor der både løbes på Amager og på Sjællandssiden af havneløbet. Arrangeret af Amager Atletik Club.

Publiceret på sh.newsun.dk 23.07. 2012

Frederiksberg Natløb

Frederiksberg, 1. juni 2012.

Resultat

  • Startnr.: 213
  • Distance: 10 km
  • Placering samlet: 171 af 833
  • Placering mænd: 159 af 508
  • Nettotid: 00:47:15
  • Bruttotid: 00:53:21
  • Tempo: 04:44 min/km
  • Hastighed: 12,6 km/t

Løbsoversigt

Natløb med start ved Frederiksberg Rådhus og med en lille tur gennem Zoologisk Have.

Frederiksberg Natløb

Publiceret på sh.newsun.dk 02.06. 2012

Copenhagen Marathon : Første maraton

København, 20. maj 2012.

Resultat

  • Startnr.: 1971
  • Distance: maraton
  • Placering samlet: 4270 af 9504
  • Placering mænd: 3717 af 7485
  • Nettotid: 04:03:11
  • Bruttotid: 04:10:13
  • Tempo: 05:45 min/km
  • Hastighed: 10,41 km/t

Mellemtid

  • Halvmaraton: 01:54:34

Løbsoversigt

Slutspurt.
Slutspurt.

42,195 km. i Københavns gader.

Som ved et hvert andet løb er der én løber som kommer først over målstregen. Men der er mange vindere til et maraton. Hver enkel løber der gennemfører er hovedpersonen i en spændende historie. Copenhagen Marathon er en historie med omkring 12.000 hovedpersoner – og i 2012 med over 9.500 vindere.

Er jeg klar til at træde ind på scenen og være hovedpersonen i mit løb? Jeg har klaret de 30 km som en del af Spartas søndagstræninger, men hvad sker der ude på de sidste 12 km? Holder jeg. Holder mine ben. Rammer jeg en sluttid på omkring 3:50?

Ankomst til startområdet på Islands Brygge omkring 40 minutter før løbets start. Mange mennesker. Løbere med familie og venner, der er med som moralsk opbakning. Jeg må på toilettet, så meget at jeg ikke bare kan pisse i havnen, som så mange andre gør. Toiletkøen er lang og slår alt jeg har set på Roskilde Festivalen – også i gamle dage.

Da toiletbesøget er overstået, er starten gået og de første, hurtige løbere sendt af sted. Men jeg kan stadig nå at komme med i feltet omkring de fire timer. Problemfrit bliver starten dog ikke. Min mp3-afspiller fejler. Jeg tager en hurtig beslutning og efterlader den. Det er bedre ikke at have den med, end at bruge tid og energi på tekniske problemer. Da jeg kommer afsted, er jeg et godt stykke bag ballonerne med sluttid på 3:50. Dem havde jeg tænkt mig at løbe med, men det var ikke muligt at komme frem til dem i startområdet efter toiletbesøget. For mange løbere og for lidt tid.

Afsted kom jeg. Solen skinnede og det var en smuk dag.

Jeg forsøgte at indhente 3:50-ballonerne og kom derved til at løbe lidt hurtigere end planlagt fra start. Der er en vis tryghed ved at have en plan og holde den, derfor brugte jeg energi på jagten.

Da jeg stadig lå et bag 3:50 efter 10 km-mærket droppede jeg ballongruppen. Herfra løb jeg mit eget løb. Da jeg var halvvejs holdt tidsplanen stadig. En tid på 3:50 – og i hvert tilfælde under 4 timer – var indenfor rækkevide. Men jeg begyndte at tabe fart.

Frem til 30 km holdt jeg øje med tiden. Forsøgte at holde et tempo, der kunne give en sluttid tæt på 3:50. Men jeg kunne mærke at den ikke gik. Reviderede målet til at gennemføre uden at gå. På de sidste 10 km kiggede jeg ikke på min gps.

Jeg løb. Kroppen, især benene, sagde stop. Der er ikke mere. Jeg tænkte: Løft knæene. Nu er der kun 8 km – det samme som en rolig hverdagstræningtur. Bliv ved med at løbe. Nu er der 7 km. Den ene fod foran den anden. Løb. Løft kænene. Lyt til løbets rytme. Nu er der 5 – det samme som en tur hjemmefra og rundt i Fælledparken. Det er ingenting. Løb. 4 km. Lyt til føddernes rytme. Løb. 3 km. Løft knæene. 2 km.

Som jeg nærmede mig Islands Brygge blev der flere og flere tilskuere. Det hjalp. Det var hårdt, men det var en utrolig støtte og jeg fik overskud til at kigge lidt på de andre løbere. Hold da helt kæft hvor var de slidte – og hvor var der mange der gik. 200 meter fra mål lå en med krampe. Surt!

I mål med en løftet hånd. Fuck at tiden kom på den forkerte side af 4 timer. Jeg gennemførte og har lært en del til næste gang. F.eks. at det er vigtigere at løbe mit eget løb, end at følges med en ballon.

Vi ses igen i Københavns gader den 19. maj 2013. Jeg er tilmeldt.

Copenhagen Marathon

Publiceret på sh.newsun.dk 22.05. 1012

Ægypten 2012

En uge på Nilen. En uge i Sharm el Sheikh.

Nil-cruise
Nil-cruise.

Solnedgang ved Luxor.
Solnedgang ved Luxor.

Negle.
Negle.

Deir al-Medina.
Deir al-Medina.

Deir al-Medina, landsby hvor de arbejdere der 1500-1100 fvt. byggede gravene i Kongernes Dal boede. Ligger på Nilens vestbred over for Luxor.

Alabastværksted.
Alabastværksted.

Alabastværksted (turistfælde).
Alabastværksted (turistfælde).

Hatshepsuts dødetempel.
Hatshepsuts dødetempel.

Hatshepsuts dødetempel, kunst.
Hatshepsuts dødetempel, kunst.

Vedligeholdelse af Hatshepsuts dødetempelet.
Vedligeholdelse af Hatshepsuts dødetempelet.

Hatshepsut var den femte farao i det attende dynasti. Hun var en af de få kvindelige faraoer i oldtidens Ægypten. I starten regerede hun på vegne af hendes stedsøn Thutmose III. Men i stedet for at overdrage magten til ham udråbte hun sig selv som farao. Hun sad på magten i godt 20 år frem til hendes død i 1458 fvt.

Hatshepsuts dødetempel, kunst.
Hatshepsuts dødetempel, kunst.

Horustemplet i Edfu.
Horustemplet i Edfu.

Horustemplet i Edfu.
Horustemplet i Edfu.

Thoth i Horustemplet.
Thoth i Horustemplet.

Horustemplet er et velbevarede ptolemæiske tempel bygget over en peiode på 180 år og stod færdig i 57 fvt.
Templet menes at være bygget på stedet, hvor det store Horus-Seth-slag fandt sted.

Horus.
Horus.

Marked i Edfu.
Marked i Edfu.

Dobbelttemplet Kom Ombo.
Dobbelttemplet Kom Ombo.

Den ene side af dobbelttemplet er indviget til Horos. Det andet til krokodilleguden Sobek.

Sobek.
Sobek.

Dobbelttemplet Kom Ombo.
Dobbelttemplet Kom Ombo.

Nilometer.
Nilometer.

Aswan by night.
Aswan by night.

Fugl over Nilen.
Fugl over Nilen.

Graffiti i Aswan.
Graffiti i Aswan.

Aswan.
Aswan.

Krydderier og urter.
Krydderier og urter.

Hos slagteren.
Hos slagteren.

Esna Lock by night.
Esna Lock by night.

Drinks på Nil-krydstogtskibet Renaissance.
Drinks på Nil-krydstogtskibet Renaissance.

Esna-slusen.
Esna-sluse.

Handel ved Esna-slusen.
Handel ved Esna-sluse.

Gadehandler.
Gadehandler.

Industri.
Industri.

Nilbred.
Nilbred.

Tog ved Nilen.
Tog ved Nilen.

Nilbred.
Nilbred.

Sejlads på Nilen.
Sejlads på Nilen.

Nilbred.
Nilbred.

Nilbred.
Bebyggelse ved Nilen.

Felukka.
Felukka.

Aladdins hule, tæppehandel i Luxor.
Aladdins hule, tæppehandel i Luxor.

Tæppehandler med charme.
Tæppehandler med charme.

Skidt og skrammel.
Skidt og skrammel.

Telt ved Karnaktemplet.
Telt ved Karnaktemplet.

Karnaktemplet, søjler.
Karnaktemplet, søjler.

Karnaktemplet, statue.
Karnaktemplet, statue.

Karnaktemplet.
Karnaktemplet.

Karnaktemplet by night.
Karnaktemplet by night.

Karnaktemplet by night.
Karnaktemplet by night.

Karnaktemplet by night.
Karnaktemplet by night.

Karnaktemplet by night.
Karnaktemplet by night.

Karnaktemplet by night.
Karnaktemplet by night.

Amon-Re-templet i Luxor.
Amon-Re-templet i Luxor.

Luxor.
Luxor.

Stof.
Stof.

Luxor.
Luxor.

Sharm el Sheikh.
Sharm el Sheikh.

Grøn flaske.

Sommerfugl.
Sommerfugl.

Sharm el Sheikh.
Sharm el Sheikh.

Storke i Sinai.
Storke i Sinai.

Dromedar.
Dromedar.

Turister på dromedartur.
Turister på dromedartur.

Krims krams på Royal Peninsula Hotel & Resort.
Krims krams på Royal Peninsula Hotel & Resort.

Ildshow.
Ildshow.

Badebro.
Badebro.

Supermarket ved stranden.
Supermarket ved stranden.

Sinai
Sinai.

Firben.
Firben.

Solnedgang.
Solnedgang.

Publiceret på sh.newsun.dk 17.02. 2012

Statistik 2011

Besøgsstatistik for sh site.

 I alt Pr. dag Visning pr. besøg
 BesøgSiderBesøgSider 
 Januar3.6055.4551161761,5
 Februar3.3555.6401202011,5
 Marts3.4865.9371121921,5
 April2.9844.198961401,5
 Maj3.9056.9251262232
 Juni2.8294.207601161,5
 Juli3.1004.5911001481,5
 August3.8355.7081241841,5
 September4.2426.2461412081,5
 Oktober3.8816.2531252021,5
 November3.9066.6801302221,5
 December3.7515.7581211861,5

Besøgsstatistik for sh blog. [link]

 I alt Pr. dag Visning pr. besøg
 BesøgSiderBesøgSider 
 Januar1933366111,5
 Februar1853047111,5
 Marts198293691,5
 April176255681,5
 Maj176249681,5
 Juni149209571,5
 Juli128201461,5
 August156238581,5
 September2233307111,5
 Oktober2764609151,5
 November189271691,5
 December179284691,5

Mest besøgte sider: sh site
Top 50, 2011

 #sidevisninger
 1Danske dagblade på nettet27.835
 2sh site [forside]2.901
 3Danske Mestre siden 19131.151
 4Gravballemanden1.080
 5sh site – Historie905
 6Tidslinje808
 7Assistens Kirkegård803
 8Historisk oversigt på Danske Nazister784
 9sh site – Billeder – Arkiv742
 10sh site – Billeder660
 11Valgplakat630
 12Valgresultat571
 13Fodbold – Fokus på Brøndby IF & FC St. Pauli526
 14Københavnske lokalaviser på nettet497
 15Brøndby-links439
 16Fodboldbilleder356
 17Skarabæ326
 18Gravene i Kongernes Dal320
 19Ægyptentur318
 20Ægypten312
 21sh site – Sport310
 22sh site – Politik297
 23Brødby-trænere siden 1964272
 24sh site – Kultur269
 25Truppen 2005259
 26The BIF-File 2010-2011258
 27Store hvide mænd239
 28Solidaritet237
 29sh site – Fra Print235
 30Nakskovsagen : Redegørelse for de faktiske omstændigheder ved begivenhederne i Nakskov d. 2. Februar og d. 1. og 2. Maj og den paafølgende retsag og dom228
 31Agnete og Havmanden224
 32Pokalvindere siden 1955220
 33sh site – Fra Print – Arkiv218
 34Sjostakovitj & Sovjetstyret212
 35Musik208
 36Nakskov 1931 – arbejdsløshed, demonstrationer, retssager m.m.208
 37Kongernes Dal207
 38City Art206
 39sh site – eKomemntar206
 40Publiste 2200201
 41De dårligste fodboldspillere200
 42Nakskov 1931195
 43Ægypten 6. – 21. december 2007194
 44Arbejderhistorie192
 45sh site – Internet190
 46Dromedar-tur188
 47HC Andersen182
 48Polsk øl på dåse181
 49Gasolin’ på nettet172
 50Bøger & Tidsskrifter168

Publiceret på sh.newsun.dk 07.01. 2012

Änglamark Nytårsløb 2011 : Et halvmaraton

København, 31. december 2011

Resultat

  • Startnr.: 2192
  • Distance: halvmaraton
  • Placering samlet: 396 af 535
  • Placering mænd: 310 af 386
  • Nettotid: 01:54:12
  • Bruttotid: 01:56:50
  • Tempo: 05:24 min/km
  • Hastighed: 11,08 km/t
  • Nettotid som 21-29 årig: 01:49:37 (Baseret på alders faktor)

Løbsoversigt

Så er det nytår igen og jeg har lige løbet et halvmaraton. Havde nogle for 12 måneder siden sagt, at jeg i løbet af 2011 skulle løbe to halvmaraton, havde jeg dømt vedkommen som tosset.

Ikke desto mindre er det hvad jeg har gjort. Og det for at nå næste delmål “Copenhagen Marathon” i maj. Når det, som bliver mit første maraton, er overstå skal jeg til at kigge hen mod det egentlige mål: Et maraton i Sahara i 2013. Men tilbage til dagen løb.

Änglamark Nytårsløb var som sagt mit anden halvmaraton. Startskuddet lød i morgentåren på Østerbro på en 2,5 km rundstrækning der skulle gennemløbes 8 gange og så en lille ekstra krølle til slut.

Fra start var der en del uro og det var svært at ramme en rytme i det tætte løbefelt. Men det blev bedre efter de først par kilometer. Herefter gik det rimeligt jævnt frem til 15 km., hvor dagens anden løbe blev sat afsted. Det nye felt var med mange børn og det tog et par kilometers løb med zig zag og kromspring inden de var passeret.

Jeg kom i mål på tiden 01:54:12. I forhold til midt første halvmaraton “Powerade Halvmaraton” i august var det en forbedring på 20 minutter og 47 sekunder.

Nytår

Næste gang er målet at kommer under 01:50.

Publiceret på sh.newsun.dk 31.12. 2011

Mejeriarbejdernes mindetavle

EnighedenDet startede med en lockout. Den 16. november 1897 var en god del af mælkekuskene fra A/S Københavns Mælkeforsyning samlet på Gimle. Her talte formand for Dansk Arbejdsmands Forbund, M.C. Lyngsie, om deres ret til at organisere sig i kampen for bedre arbejdsforhold.

Et flertal af kusken valgte derefter at organisere sig. Blot med det resultat at de blev lockoutet. Nye kuske stillede dagen efter får at køre mælk ud. Det kunne de lockoutede kuske selvfølgelig ikke gå med til, og sammen med mælkedrengene indledte de en strejke. Fem uger efter at kuskene blev organiseret i en fagforening, dannede de deres eget mejeri: Enigheden.

Det først mælkevogne kørte ud fra Enigheden 12. marts 1897. Dengang havde selskabet adresse på Falkoner Alle 8. Senere flyttede firmaet ud på Lygten, Nordvest.

I anledning af selskabets første arbejdsdag skrev “Socialdemokraten”: “Hver kusk får fem drenge til sin assistance under det daglige arbejde i byen, og hele styrken sendtes i går ud til deres respektive kvarter, hvor de præsenterede sig for de gamle kunder og uddelte cirkulærer med anbefalinger af det nystiftede selskab.
De 100 drenge (hele den styrke der før strejken var ansat ved “Kjøbenhavns Mælkeforsyning”) vakte opsigt, hvor de kom.”

Startkapitalen blev rejst med aktier lyden på 10 kr, og indbetalt med 25 øre om ugen af arbejderne. I bogen “Eventyret om mælkeriet Enigheden” der udkom i 1949 står der at “Gennem 50 år er denne spæde kim vokset til en mælkeforsyning, der spiller en betydelig rolle inden for Storkøbenhavns samlede mælkebranche. Den bevægede start og de beskedne kapitalforhold gav de første år en urolig udvikling; men efterhånden blev vanskelighederne overvundet, og selskabet gled ind i en støt og rolig kurs, der har ført det frem til sin nuværende position”.

I 1912 solgte mejeriet 9.628.818 kg mælk og fløde. Det tal var steget til 17.358.447 kg i 1930. Smørproduktionen stig i samme periode fra 41.574 kg til 98.120 kg.

I slutningen af 1940erne modtog mejeriget ca 130.000 liter mælk dagligt, der efter behandling blev emballeret på ca. 200.000 flasker.

Jubilæum og mindetavle

Den 12. marts 1947 havde mejeriet 50 års jubilærum. I den anledning overrakte personalet et tårnur og en mindetavle til firmaet. Tavlen og uret kan stadig ses på enden af Enighedens gamle bygningen på Lygten 39-41.

Om jubilærumsarrangementet berettede Social-Demokraten (13.03. 1947) bl.a.: “Vognene kørte ud som sædvanlig, men Ismejerierne var i Forvejen underrettet om, at baade Kuske og Medhjælpere meget gerne vilde være tilbage paa Mælkeriet senest Kl. 9:30. Ogsaa af den Grund gik Udleveringen ekstraordinært glat og hurtigt, saa samtlige 700 Medarbejdere sammen med tidligere Kollegaer og Ledelsen kunne samles til et festligt Fællesmøde. Personalet overrakte Virksomheden et Taarnur med Slagværk og en Mindeplade med Vers af Oskar Hansen.”

Teksten på mindetavlen er: “MANGE LANGE ARBEJDSAAR / -TIDEN GAAR, TIDEN GAAR- / MERE LYKKE, BEDRE KAAR / MEDENS TIDEN GAAR / – / SKÆNKET AF ARBEJDERE / OG FUNKTIONÆRER / 1897 · 12 MARTS · 1947”

Eventyret om Enigheden sluttede 19. januar 1996. Den sidste mælk var laveret fra arbejdernes mejeri i Nordvest. På det tidspunkt havde MD-FOODS købt produktionen fra mejeriet. Og under påskud af MD/KLØVERs mælkmonopol lukkede de Enigheden ned.

Kilde: Nyt fra lokalhistorien. Nr. 86, december 2011.

Tobaksproduktionen i København

MindetavleI 1805 etablerede tobaksspinder Peter Abraham Bock en tobaksfabrik, på Kultorvet.

Røgfri tobak på Kultorvet

Under englændernes bombardement af København i 1807 blev Bock fabrik ramt. Han rejste efterfølgende et forsikringskrav på 10.749 rigsdaler, 2 mark og 4 skilling. Tre år senere døde Bock og Hans Henrich Groth overtog virksomheden.

Langt senere overtager køb- og handelsmanden Hermann Krüger tobaksfabrikken. Opkøbet resulterer i et navneskrift til Hermann Krügers Tobaksfabrik.

I starten af 1900-tallet var der omkring 40 skråtobaksfabrikker i Danmark. Bocks gamle tobaksspinder flytter til Østre Fasanvej 23, men beholder et udsalg i Indre By på Købmagergade 67-69.

I Christian Christensens erindringer “En rabarberdreng vokser op” er det muligt at læse lidt om arbejdsforholdene på Krügers Tobaksfabrik, hvor hans far arbejde som sovsekoger og han selv som dreng: ”Det rum jeg blev skubbet ind i var et stort halvmørkt lokale, hvor jeg skimtede en maskine og en mand i baggrunden. Fru Sørensen, en svær kone, kaldte på mig og fik at vide, at jeg hed Christian. Hun var meget flink, og viste mig, hvorledes jeg bundt for bundt skulle tage råtobakken, røre stilkene rundt i venstre hånd til de skiltes ad og derefter vikle baastbåndene af og skille bladene fra hinanden og lade dem falde ned i en stor kurv.”

I 1916 omdannes selskabet til et aktieselskab med Erik Peter Stokkebye som direktør. Han driver i forvejen en tobaksfabrik i Odense og i 1927 afvikles produktionen på Frederiksberg.

Siden Bocks død har virksomheden skiftet navn, ejer og sortiment. Den har skiftet adresse fra København til Odense og kendes i dag som House of Oliver Twist.

Mindetavlen

Mindetavlen sider på ejendommen Kultorvet 13, hvor Bock i sin tid grundlagde hans tobaksspinderi. Teksten på tavlen er:
“Anno 1805 grundlagde Tobaksfabriqueur / Peter Abraham Bock / på dette sted et spinderi for / røgfri tobak, der siden skulle / blive kendt som Oliver Twist. /// Opsat af: / Selskabet for Dansk Memorabilitet 2005”

Kilde: Stræderne i København. 2011, december.

Langløber, metalhoved & bibliotekar